Mini Raven Warriors

As seen in TFOR's CMMS

CMMS Warriors

Here is an archive of all the mini warriors that have appeared in the Computer Modelled Members' Series (CMMS). The series with the mini warriors in are as follows:

Raven: The Dragon's Eye (Teams: Wolves, Bears, Otters, Eagles; TDE warrior style)
Series 5 (6 normal emblems only; V1 warrior style)
Series 6 (8 emblems, including Snowflake and Lightning (in final only); V1 warrior style)
Raven: The Frozen Palace (Original spinoff written by Ross. Teams: Penguins, Otters, Seals, Wolves, Polar Bears; eskimo-like warrior style)
Series 7 (6 emblems; V2 warrior style, plus Warrior's Race and Way of the Warrior style)
Series 8 (8 emblems, including Snowflake and Lightning (in final only); V2.5 warrior style, plus Warrior's Race and Way of the Warrior style)
Raven: The Sorcerer's Valley (Original spinoff written by Fiona. Teams: Griffins, Kelpies, Unicorns, Phoenixes, no specific warrior style)
Series 9
(6 emblems; V3 warrior style, plus Warrior's Race and Way of the Warrior style)
Series 10 (8 emblems, including Snowflake and Lightning (in final only); V3 warrior style, plus Warrior's Race and Way of the Warrior style) 
Raven: The Island (Teams: Lions, Wolves, Eagles)
Series 11 (6 emblems; Elite warrior style, plus Warrior's Race and Way of the Warrior style) 

In normal series, warriors are put in the order they came, with 1st being nearest left and 6th nearest right. In spinoffs, the warrior who came first in the leadership trials will be at the top of the table, and so on. Spinoff warriors who made it to the final will be in yellow, and gold indicates the winner(s). If a warrior in a normal series completes the Way of the Warrior, they will be in blue.

Raven: The Dragon's Eye

Wolves

 Warrior Mini Warrior Comments
 Final 
Position
Sabir 
(Sam B)
  Became leader in leadership trials.
 Eliminated in River Rope (not brought back)
 14th
Tyasu 
(Sam W)
  Became leader after Sabir was not brought back.
 Eliminated in Demon Shield.
 8th
Ahrdin
(Lisa)
  Eliminated in The Torrent. =9th
 Vesra
(Vanessa)
  Eliminated in Thrall Threads (brought back) 
 Eliminated in Cursed Earth.
 13th

Bears

 Warrior Mini Warrior Comments
 Final
 Position
Harel
 (Ellie)
  Became leader in leadership trials.
 Became leader again in the finals.
 Eliminated in Demon Trap.
 =6th
Danto
(David)
  Eliminated in The Gauntlet. 5th
Rowean (Ant)  Became leader after Harel was eliminated in Demon Trap.
 Eliminated in The Lair.
 3rd
Sorto
 (Ross)
  Escaped safely. =1st

Otters


 Warrior Mini Warrior Comments
 Final 
Position
Azaldo 
(Alex)
  Became leader in leadership trials.
 Escaped safely.
 =1st
Darro 
(Ed)
  Eliminated in The Torrent. =9th
Terloc
(Lee)
  Eliminated in The Torrent. =9th
Demra 
(GeZ)
  Eliminated in Thrall Threads (not brought back) 16th

Eagles

 Warrior  Mini Warrior Comments
 Final 
Position
Jengo 
(John H)
  Became leader in leadership trials.
 Eliminated in Blast Path.
 4th
Chalso 
(Nic)
  Eliminated in Demon Trap. =6th
Vajo 
(Joly)
  Eliminated in The Torrent. =9th
Werac
 (Rebecca)
  Eliminated in Cursed Earth (not brought back) 15th

Series 5

Week 1


1st Danos (David), 2nd Azaldo (Alex), 3rd Jerto (Tom), 4th Orged (Greg), 5th Berbe (Becs), 6th Tyasu (Sam W)

Week 2

 
1st Relsa (Ellie), 2nd Chalso (Nic), 3rd Jenja (Jenni), 4th Jolan (Joly), 5th Lujo (John L), 6th Arkil (Harri)

Week 3

1st Gedwa (GéZ), 2nd Lija (Jules), 3rd Trian (Kieran), 4th Rowean (Ant), 5th Sorto (Ross), 6th Lycher (Lee)

Final
 
1st Danos, 2nd Chalso, 3rd Relsa, 4th Lija, 5th Azaldo, 6th Gedwa

Series 6

Week 1

1st Lipso (Phil), 2nd Sorto (Ross), 3rd Orged (Greg), 4th Jenja (Jenni), 5th Ernos (Eric), 6th Harek (Kieran)

Week 2

1st Berbe (Becs), 2nd Jerto (Tom), 3rd Tinsa (Fiona), 4th Lujo (John L), 5th Darro (Ed), 6th Arceb (Rebecca)

Week 3

1st Harla (Ellie), 2nd Lija (Jules), 3rd Renvek (Kevin), 4th Leydoc (Lee), 5th Rowean (Ant), 6th Chalso (Nic)

Week 4

1st Jyrac (Roy), 2nd Lymas (Sam W), 3rd Velran (Alex), 4th Jolan (Joly), 5th Henju (John H), 6th Demra (GéZ)

Final

1st Jyrac, 2nd Lipso, 3rd Lija, 4th Lymas, 5th Berbe, 6th Sorto, 7th Jerto, 8th Harla

Raven: The Frozen Palace

Penguins

 Warrior Mini Warrior Comments Final
 Position
Merjo
(Tom)
  Became leader in leadership trials.
 Eliminated in Marsh of the Forgotten (brought back) 
 Eliminatd in The Valley.
7th 
Arved
(Alex)
  Eliminated in Frozen Statues (brought back) 
 Became leader of the warriors in the finals.
 Escaped safely.
=1st
Gedwa
(GeZ)
  Eliminated in River Rope (brought back) 
 Eliminated in Thrall Threads.
16th
Cotca
(Cat)
  Eliminated in Stone Maze (brought back) 
 Eliminated in The Valley.
=9th 

Otters

 Warrior Mini Warrior Comments Final
 Position
Lycher
(Lee)
  Became leader in leadership trials.
 Eliminated in Cursed Ice (brought back) 
 Eliminated in The Valley.
8th 
Orged
(Greg)
  Eliminated in High Pillars (brought back) 
 Eliminated in Battle of the Lost.
18th
Tinsa
(Fiona)
  Eliminated in Stone Maze (not brought back) 15th
Rysar
(Sophie)
  Eliminated in High Pillars (not brought back)20th

Seals

 Warrior  Mini Warrior Comments Final
Position
Ernos
(Eric)
  Became leader in leadership trials.
 Eliminated in The Back Entrance.
6th
Laira
(Claire)
  Escaped safely.=1st
Jyrac
(Roy)
  Eliminated in High Rope (brought back) 
 Eliminated in The Back Entrance.
4th
Berbe
(Becs)
  Eliminated in Water Drop (brought back) 
 Eliminated in Cursed Ice.
12th 

Wolves

 Warrior Mini Warrior Comments
 Final
 Position
Lesat
(Sam W)
  Became leader in leadership trials.
 Eliminated in Marsh of the Forgotten (not brought back)
19th
Harel
 (Ellie)
  Became leader after Lesat was not brought back.
 Eliminated in River Rope. 
 Could not be brought back as Danos was also eliminated.
10th 
Danos
 (David)
  Eliminated in River Rope.
 Could not be brought back as Harel was also eliminated.
11th
Chalso
 (Nic)
  Eliminated in Stone Maze (brought back) 
 Eliminated in Longboard.
14th

Polar Bears

 Warrior Mini Warrior Comments
 Final 
Position
Jedwa
(Jules)
  Became leader in leadership trials.
 Eliminated in Key Run (brought back) 
 Eliminated in Bewitched Ice.
3rd
Ahmemo
(Mohammed) 
  Eliminated in River Rope (brought back) 
 Eliminated in Thrall Threads.
 17th
Harek
(Kieran)
  Eliminated in Key Run (not brought back)13th
Jolan
(Joly)
  Eliminated in The Back Entrance.5th

Series 7

Week 1

1st Ardex (Alex), 2nd Berbe (Becs), 3rd Varjem (Tom), 4th Lujo (John L), 5th Gedwa (GeZ), 6th Ridan (Aidan)

Week 2

1st Talmaw (Sam W), 2nd Chalso (Nic), 3rd Renvek (Kevin), 4th Terloc (Lee), 5th Cerwa (Rebecca), 6th Warjac (Jacob)

Week 3

1st Harel (Ellie), 2nd Thoros (Ross), 3rd Colja (Jake), 4th Orged (Greg), 5th Sarpes (
Sophie), 6th Yenja (Antony)

Final

1st Ardex, 2nd Talmaw, 3rd Harel, 4th Berbe, 5th Chalso, 6th Thoros

Series 8

Week 1

1st Sinta (Fiona), 2nd Berbe (Becs), 3rd Lujo (John L), 4th Mayna (Amy B), 5th Ranot (Ant), 6th Yenja (Antony)

Week 2

1st Vaddo (David), 2nd Thoros (Ross), 3rd Elsar (Charlotte), 4th Cotca (Cat), 5th Jolan (Joly), 6th Liric (Liam)

Week 3

1st Anrel (Alex), 2nd Ardem (GéZ), 3rd Sarpes (
Sophie), 4th Arvim (Tom), 5th Gored (Greg), 6th Dalsin (Lily)

Week 4

1st Harel (Ellie), 2nd Chalso (Nic), 3rd Ardec (Rebecca), 4th Lyret (Lee), 5th Darrad (Jacob), 6th Esrik (Kieran)

Final

1st Sinta, 2nd Ardem, 3rd Harel, 4th Vaddo, 5th Berbe, 6th Anrel*, 7th Sorto, 8th Chalso

*On his signup form Anrel asked for his hair to be the same colour as his outfit, so likewise, his hair changed colour in the final.

Raven: The Sorcerer's Valley

 

Unicorns
Warrior Mini Warrior Comments
 Final 
Position
Berbe
(Becs)
  Eliminated in Tunnel Traverse. 4th
Terloc
(Lee)
  Eliminated in Landslide (not brought back) =11th
Orged
(Greg) 
  Eliminated in Water Way (brought back) 
 Eliminated in Landslide.
 =11th
Forad
(Livvy) 
  Eliminated in Gorge of the Spellbound. =5th

 Griffins

 Warrior Mini Warrior Comments
 Final 
Position
 Ardex
(Alex)
  Eliminated in Balancing Act. =2nd
 Darem
(GeZ)
  Eliminated in Log Haul (not brought back) =13th
 Varos
(Tom)
  Eliminated in Log Haul (not brought back) =13th
 Cotca
(Cat)
  Eliminated in Leader's Tangle (brought back)
 Eliminated in The Pass.
 =7th
 
Kelpies 
 Warrior Mini Warrior Comments
 Final
Position
 Felen
(Ben)
  Eliminated in Balancing Act. =2nd
 Ernos
(Eric)
  Eliminated in Battlefield (not brought back) 16th
 Kafsum
(Jack)
  Eliminated in Leader's Tangle (brought back)
 Escaped safely.
 1st
 Chalso
(Nic)
  Eliminated in Gorge of the Spellbound. =5th
 
Phoenixes 
 WarriorMini Warrior Comments 
Final
Position 
 Daraw
(Jacob)
  Eliminated in Climb of Fear (brought back)
 Eliminated in Battlefield.
 =13th
 Arfed
(Rebecca)
  Became leader after Daraw was eliminated.
 Eliminated in Landslide (brought back)
 Eliminated in The Pass.
 =7th
 Melra
(Ellie)
  Eliminated in The Pass. =7th
 Worat
(Ant)
  Eliminated in The Pass. =7th
 

Series 9

 Week 1

1st Varos (Tom), 2nd Thoros (Ross), 3rd Xeran (Xander), 4th Dalsin (Lily), 5th Narsam (Mark), 6th Miral (Charlotte) 

 Week 2

1st Arvel (Alex), 2nd Liric (Liam), 3rd Sinta (Fiona), 4th Galja (Olga), 5th Ahmemo (Mohammed), 6th Doref (Greg) 

Week 3
1st Dyran (David), 2nd Helsed (Eddie), 3rd Ardaw (Jacob), 4th Mayna (Amy B), 5th Telmo (Johnny), 6th Darem (GeZ)

 Final Week

1st Varos, 2nd Liric, 3rd Helsed, 4th Thoros, 5th Dyran, 6th Arvel

Series 10

 Week 1

1st Chalso (Nic), 2nd Arwon (Ant), 3rd Orged (Greg), 4th Galja (Olga), 5th Ardex (Alex), 6th Terloc (Lee)

 Week 2

1st Jyran (Tom), 2nd Narsam (Mark), 3rd Berec (Becs), 4th Thoros (Ross), 5th Ernos (Eric), 6th Dalsin (Lily)

Week 3

1st Jyrak (Roy), 2nd Ardem (GeZ), 3rd Syraen (Antony), 4th Shengo (John H), 5th Daviam (Amy D), 6th Helsed (Eddie) 

Week 4

1st Dyras (David), 2nd Fielen (Ben), 3rd Aryax (Xander), 4th Sinta (Fiona), 5th Harel (Ellie), 6th Janro (Jordan) 

Final Week

 
1st Dyras, 2nd Jyran, 3rd Chalso, 4th Narsam, 5th Fielen, 6th Jyrak, 7th Ardem, 8th Arwon

Raven: The Island

Lions

 Warrior Mini Warrior Comments Final Position
Gedwa
(GeZ)
   
Arjen
(Tom) 
   
Rexan
(Xander) 
   
Janro
(Jordan) 
   

Wolves

 Warrior Mini Warrior Comments Final Position
Syraene
(Antony)
   
Cotca
(Cat)
   
Netea
(Niall) 
   
Chalso
(Nic) 
   

Eagles 

 Warrior Mini Warrior Comments Final Position
Narsam
(Mark) 
   
Helsed
(Eddie) 
   
Galja
(Olga) 
   
Onion
(Fionn) 
   

Series 11

Week 1

1st Kyros (Roy), 2nd Helsed (Eddie), 3rd Galja (Olga), 4th Berac (Becs), 5th Orged (Greg), 6th Jedren (John DL)

 Week 2

 

1st Ardem (GéZ), 2nd Sellan (Euan), 3rd Afnan (Fionn), 4th Sinta (Fiona), 5th Cotca (Cat), 6th Varjem (Tom)

Week 3 

1st Syraene (Antony), 2nd Fielen (Ben), 3rd Janro (Jordan), 4th Narsam (Mark), 5th Dalsin (Lily), 6th Rexan (Xander)

Final Week

1st Syraene, 2nd Fielen, 3rd Helsed, 4th Ardem, 5th Kyros, 6th Sellan